Compression Spring Music Wire, PK5, C04370540875S
  • Mfr # C04370540875S
  • Zoro # G101843503
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04370540875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.49 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
13.97 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.44 in
Free Length
7/8 in
Inside Diameter
0.33 in
Wire Diameter
0.05 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
31.9 lb/in
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.383 in