Compression Spring Music Wire, PK5, C04370542250S
  • Mfr # C04370542250S
  • Zoro # G101843633
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370542250S
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
1.18 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
12.87 lb
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.44 in
Free Length
2 1/4 in
Inside Diameter
0.33 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
11.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
12.22 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.069 in