Compression Spring Music Wire, PK5, C04370542500S
  • Mfr # C04370542500S
  • Zoro # G801843698
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370542500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
1.31 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
12.8 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.05 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 1/2 in
Inside Diameter
0.33 in
Outside Diameter
0.44 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
10.2 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
12.22 lb
Deflection @ Load
1.194 in