  • Mfr # C09701153500S
  • Zoro # G201843373
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701153500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.99 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
52.48 lb
Outside Diameter
0.97 in
Free Length
3 1/2 in
Wire Diameter
0.12 in
Inside Diameter
0.74 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
30 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
45.3 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
45.3 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
1.511 in