Compression Spring Music Wire, PK5, C06251201000M
  • Mfr # C06251201000M
  • Zoro # G701844689
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C06251201000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
0.81 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
273 lb
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.39 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.12 in
Outside Diameter
0.63 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
546 lb/in
Deflection @ Load
0.187 in