  • Mfr # C06251203250S
  • Zoro # G601844826
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C06251203250S
Overall Length
3 1/4 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
2.6 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
186.61 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.39 in
Wire Diameter
0.12 in
Outside Diameter
0.63 in
Free Length
3 1/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
114.8 lb/in
Deflection @ Load
0.652 in