Compression Spring Music Wire, PK5, C06251202500S
  • Mfr # C06251202500S
  • Zoro # G601844932
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C06251202500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
2.01 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
191.18 lb
Free Length
2 1/2 in
Wire Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.39 in
Outside Diameter
0.63 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
152.9 lb/in
Deflection @ Load
0.49 in