Compression Spring Music Wire, PK5, C08450500875M
  • Mfr # C08450500875M
  • Zoro # G301844973
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C08450500875M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.77 lb
Compatible Rod Size
3/4 in
Outside Diameter
0.85 in
Inside Diameter
0.75 in
Free Length
7/8 in
Wire Diameter
0.05 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
10.9 lb/in
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.6 in