Compression Spring Music Wire, PK5, C08450551250S
  • Mfr # C08450551250S
  • Zoro # G001842392
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450551250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.44 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.27 lb
Outside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.06 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 1/4 in
Inside Diameter
0.74 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
8.4 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.814 in