Compression Spring Music Wire, PK5, C08450552000S
  • Mfr # C08450552000S
  • Zoro # G501842335
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450552000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.65 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.09 lb
Inside Diameter
0.74 in
Wire Diameter
0.06 in
Outside Diameter
0.85 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
5.1 lb/in
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
6.87 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
6.87 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
1.35 in