Compression Spring Music Wire, PK5, C08450671250S
  • Mfr # C08450671250S
  • Zoro # G401842251
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.067 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450671250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.067 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.49 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.83 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.07 in
Free Length
1 1/4 in
Outside Diameter
0.85 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.72 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
15.7 lb/in
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
11.88 lb
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
11.88 lb
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.756 in