Compression Spring Music Wire, PK5, C08450801250M
  • Mfr # C08450801250M
  • Zoro # G001845096
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450801250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.57 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
23.75 lb
Free Length
1 1/4 in
Wire Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.85 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.69 in
Spring Rate
38 lb/in
Load (Lbs.)
25.7 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.676 in