Compression Spring Music Wire, PK5, C08450802500M
  • Mfr # C08450802500M
  • Zoro # G701845082
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C08450802500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
1.03 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
21.88 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.85 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.08 in
Inside Diameter
0.69 in
Free Length
2 1/2 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
17.5 lb/in
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.468 in