Compression Spring Music Wire, PK5, C08450801000M
  • Mfr # C08450801000M
  • Zoro # G801845074
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450801000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.47 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
24.25 lb
Wire Diameter
0.08 in
Free Length
1 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.85 in
Inside Diameter
0.69 in
Spring Rate
48.5 lb/in
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.53 in