Compression Spring Music Wire, PK5, C08751201500M
  • Mfr # C08751201500M
  • Zoro # G401845382
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08751201500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
1 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
112.97 lb
Outside Diameter
0.88 in
Inside Diameter
0.64 in
Wire Diameter
0.12 in
Free Length
1 1/2 in
Spring Rate
150.6 lb/in
Deflection @ Load
0.505 in