Compression Spring Music Wire, PK5, C08751203000M
  • Mfr # C08751203000M
  • Zoro # G201845346
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08751203000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
1.89 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
103.14 lb
Wire Diameter
0.12 in
Inside Diameter
0.64 in
Outside Diameter
0.88 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 in
Spring Rate
68.8 lb/in
Load (Lbs.)
76.11 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.107 in