Compression Spring Music Wire, PK5, C08751205000M
  • Mfr # C08751205000M
  • Zoro # G401845511
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08751205000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
3.09 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
99.68 lb
For Rod Size
Free Length
5 in
Outside Diameter
0.88 in
Wire Diameter
0.12 in
Inside Diameter
0.64 in
Spring Rate
39.9 lb/in
Wire Type
Round
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
76.11 lb
Deflection @ Load
1.909 in