Compression Spring Music Wire, PK5, C08751202000M
  • Mfr # C08751202000M
  • Zoro # G301845420
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08751202000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
1.29 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
107.83 lb
Outside Diameter
0.88 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.12 in
Inside Diameter
0.64 in
Free Length
2 in
Spring Rate
107.8 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
76.11 lb
Load (Lbs.)
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.706 in