Compression Spring Music Wire, PK5, C08751204500M
  • Mfr # C08751204500M
  • Zoro # G801845418
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08751204500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
2.79 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
100.24 lb
Free Length
4 1/2 in
Inside Diameter
0.64 in
Wire Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.88 in
Spring Rate
44.6 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
76.11 lb
Deflection @ Load
1.708 in