Compression Spring Music Wire, PK5, C09061052250M
  • Mfr # C09061052250M
  • Zoro # G401845504
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09061052250M
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
1.16 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
52.92 lb
Outside Diameter
0.91 in
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
2 1/4 in
Inside Diameter
0.7 in
Spring Rate
47 lb/in
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
51.07 lb
Load (Lbs.)
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.086 in