Compression Spring Music Wire, PK5, C09061052750M
  • Mfr # C09061052750M
  • Zoro # G901845271
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09061052750M
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
1.4 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
51.95 lb
Outside Diameter
0.91 in
Free Length
2 3/4 in
Inside Diameter
0.7 in
Wire Diameter
0.11 in
Spring Rate
37.8 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.352 in