Compression Spring Music Wire, PK5, C09061051500M
  • Mfr # C09061051500M
  • Zoro # G201845421
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C09061051500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
0.81 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
55.79 lb
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.91 in
Free Length
1 1/2 in
Inside Diameter
0.7 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
74.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
51.07 lb
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.687 in