Compression Spring Music Wire, PK5, C01250230780M
  • Mfr # C01250230780M
  • Zoro # G201845698
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250230780M
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.55 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.41 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.13 in
Inside Diameter
0.08 in
Compatible Rod Size
5/64 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
19 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
4.44 lb
Load (Lbs.)
4.44 lb
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.234 in