Compression Spring Music Wire, PK5, C08450800750M
  • Mfr # C08450800750M
  • Zoro # G001845034
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450800750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.37 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
25.39 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.69 in
Wire Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.85 in
Compatible Rod Size
Free Length
3/4 in
Spring Rate
67.7 lb/in
Load (Lbs.)
25.7 lb
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.38 in