  • Mfr # C09701122250M
  • Zoro # G101841820
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701122250M
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.19 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
60.75 lb
Free Length
2 1/4 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
3/4 in
Inside Diameter
0.75 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
54 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
57.26 lb
Wire Type
Round
Finish
Oil
Load (Lbs.)
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.06 in