  • Mfr # C09701122500M
  • Zoro # G701841893
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701122500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.29 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
58.75 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
3/4 in
Inside Diameter
0.75 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
2 1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
47 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.209 in