  • Mfr # C09701123000M
  • Zoro # G801841793
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701123000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.53 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
58.5 lb
Outside Diameter
0.97 in
Inside Diameter
0.75 in
Compatible Rod Size
3/4 in
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
3 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
39 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
57.26 lb
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
57.26 lb
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.468 in