  • Mfr # C09701252000M
  • Zoro # G601842877
Key Features
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701252000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.22 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
98.72 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.72 in
Free Length
2 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.13 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
98.7 lb/in
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
77.46 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.785 in