  • Mfr # C09701253500M
  • Zoro # G501843059
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701253500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
2.04 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
93.03 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.72 in
Outside Diameter
0.97 in
Free Length
3 1/2 in
Wire Diameter
0.13 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
53.2 lb/in
Finish
Oil
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
77.46 lb
Deflection @ Load
1.457 in