  • Mfr # C10951053000M
  • Zoro # G801843261
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C10951053000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.32 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
34.77 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.89 in
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
3 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
23.2 lb/in
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
38.9 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.678 in