  • Mfr # C10950824000M
  • Zoro # G301842979
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10950824000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.29 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
15.8 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.94 in
Compatible Rod Size
Free Length
4 in
Wire Diameter
0.08 in
Outside Diameter
1.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7.9 lb/in
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
21.4 lb
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
21.4 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
2.709 in