Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751624000S
  • Mfr # C09751624000S
  • Zoro # G3325828
Free Shipping & Returns
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
3.21 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C09751624000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
3.21 in
Outside Diameter
0.98 in
Inside Diameter
0.66 in
Free Length
4 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.16 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
110.6 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.79 in