Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371922500S
  • Mfr # C19371922500S
  • Zoro # G3331093
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
1.62 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C19371922500S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
1.62 in
Outside Diameter
1.94 in
Free Length
2 1/2 in
Wire Diameter
0.19 in
Inside Diameter
1.56 in
Compatible Rod Size
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
84.5 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.88 in