Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371924500S
  • Mfr # C19371924500S
  • Zoro # G3331190
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
2.79 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C19371924500S
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
2.79 in
Wire Diameter
0.19 in
Inside Diameter
1.56 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.94 in
Free Length
4 1/2 in
Spring Rate
43.4 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Deflection @ Load
1.71 in