Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371923000S
  • Mfr # C19371923000S
  • Zoro # G3331050
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
1.91 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C19371923000S
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
1.91 in
Outside Diameter
1.94 in
Wire Diameter
0.19 in
Free Length
3 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.56 in
Spring Rate
68.3 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.09 in