  • Mfr # B09370700
  • Zoro # G7904617
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.07 in
Overall Height
0.09 in
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B09370700
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.07 in
Overall Height
0.09 in
Max. Outside Dia.
0.937 in
Min. Inside Dia.
0.39 in
For Hole Size
0.938
For Rod Size
0.375
Inside Diameter - Minimum
0.39 in
Compatible Hole Diameter
15/16 in
Compatible Rod Size
3/8 in
Outside Diameter - Maximum
0.94 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.018 in