  • Mfr # WWMG05082892
  • Zoro # G3332749
Key Features
System of Measurement
Metric
Thickness
0.8 mm
Overall Height
5.1 mm
Finish
Plain
Type
Split Wave Springs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WWMG05082892
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.8 mm
Overall Height
5.1 mm
Max. Outside Dia.
105 mm
Outside Diameter - Maximum
105 mm
Inside Diameter - Minimum
91.4 mm
Details
Item
Split-Wave Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Split Wave Springs
Deflection @ Load
5.08 mm