  • Mfr # E20001777500M
  • Zoro # G501915428
/ea
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.177 in
Spring Rate (Lbs./In.)
11.1 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E20001777500M
Overall Length
7 1/2 in
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.177 in
Wire Diameter
0.177 in
Free Length
7 1/2 in
Outside Diameter
2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
11.1 lb/in
Load (Lbs.)
92.95 lb
Initial Tension (Lbs.)
8.37 lb
Finish
Oil
Meets/Exceeds
End Type
Full Twist Loop
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
7.6 in