  • Mfr # E07501155500M
  • Zoro # G101916672
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
0.75 in
Wire Dia.
0.115 in
Spring Rate (Lbs./In.)
26.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E07501155500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
0.75 in
Wire Dia.
0.115 in
Free Length
5 1/2 in
Extended Length
Wire Diameter
0.115 in
Outside Diameter
0.75 in
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
26.5 lb/in
Finish
Oil
Meets/Exceeds
Initial Tension (Lbs.)
6.27 lb
Load (Lbs.)
69.69 lb
Deflection @ Load
2.39 in