  • Mfr # E17501487000M
  • Zoro # G301916892
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
6.8 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E17501487000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Outside Diameter
1.75 in
Extended Length
Wire Diameter
0.148 in
Free Length
7 in
Spring Rate (Lbs./In.)
6.8 lb/in
Deflection @ Load
8.61 in