  • Mfr # E10001154000M
  • Zoro # G301915499
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Spring Rate (Lbs./In.)
19 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E10001154000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Free Length
4 in
Extended Length
Wire Diameter
0.115 in
Outside Diameter
1 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
19 lb/in
Load (Lbs.)
54.3 lb
Item
Extension Spring
Meets/Exceeds
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
2.6 in