  • Mfr # E10001157000M
  • Zoro # G001915492
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Spring Rate (Lbs./In.)
8.1 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E10001157000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.115 in
Wire Diameter
0.115 in
Outside Diameter
1 in
Free Length
7 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
8.1 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Load (Lbs.)
54.3 lb
Item
Extension Spring
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
4.9 lb
Deflection @ Load
6.13 in