  • Mfr # E10001359000M
  • Zoro # G301915574
Material
Music Wire
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.135 in
Spring Rate (Lbs./In.)
13.7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E10001359000M
Overall Length
9 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.135 in
Wire Diameter
0.135 in
Outside Diameter
1 in
Free Length
9 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
13.7 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Load (Lbs.)
83.98 lb
Meets/Exceeds
Finish
Oil
Deflection @ Load
5.59 in