  • Mfr # E11251257000M
  • Zoro # G901916582
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
8.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11251257000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Extended Length
Wire Diameter
0.125 in
Outside Diameter
1.125 in
Free Length
7 in
Spring Rate (Lbs./In.)
8.9 lb/in
Finish
Oil
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
6.29 in