  • Mfr # E12501485000M
  • Zoro # G701916515
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
27.7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E12501485000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.148 in
Extended Length
Free Length
5 in
Wire Diameter
0.148 in
Outside Diameter
1.25 in
Spring Rate (Lbs./In.)
27.7 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
2.9 in