  • Mfr # E15001257500M
  • Zoro # G801916651
Material
Music Wire
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.6 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E15001257500M
Overall Length
7 1/2 in
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.125 in
Outside Diameter
1.5 in
Extended Length
Free Length
7 1/2 in
Wire Diameter
0.125 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
3.6 lb/in
Item
Extension Spring
Initial Tension (Lbs.)
4.2 lb
Meets/Exceeds
Finish
Oil
Deflection @ Load
11.63 in