  • Mfr # E20001775500M
  • Zoro # G701915365
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.177 in
Spring Rate (Lbs./In.)
24.2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E20001775500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.177 in
Free Length
5 1/2 in
Wire Diameter
0.177 in
Extended Length
Outside Diameter
2 in
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
24.2 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Load (Lbs.)
92.95 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
3.49 in