  • Mfr # T030180250R
  • Zoro # G412471549
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.195 in
Leg Length
1 in
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T030180250R
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.195 in
Leg Length
1 in
Inside Diameter
0.301 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.394 in
Details
Wind Direction
Right Hand
Material
Stainless Steel
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Leg End Style
Straight Torsion
Deflection Angle
180 Degrees
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Torque
0.63 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 1 in, Spring Length @ Torque 0.195 in, Wind Direction Right Hand