  • Mfr # T0781805001L
  • Zoro # G912471612
/ea
Key Features
Spring Length @ Torque
0.819 in
Leg Length
2 in
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T0781805001L
Country of Origin
China
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.819 in
Leg Length
2 in
Outside Diameter
0.781 in
Wire Diameter
0.078 in
Inside Diameter
0.563 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Material
Stainless Steel
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Deflection Angle
180 Degrees
Torque
7.93 in-lb
Leg End Style
Straight Torsion
System of Measurement
Inch
Standards
AMS 5688, ASTM A313
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 2 in, Spring Length @ Torque 0.819 in, Wind Direction Left Hand