  • Mfr # T1050905001L
  • Zoro # G512471876
Spring Length @ Torque
0.893 in
Leg Length
3.5 in
Wind Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
T1050905001L
Spring Length @ Torque
0.893 in
Leg Length
3.5 in
Outside Diameter
0.848 in
Wire Diameter
0.105 in
Inside Diameter
0.574 in
Details
Wind Direction
Left Hand
Torque
14.63 in-lb
Description
Torsion Spring, Material Stainless Steel, Finish Plain, Leg Length 3.5 in, Spring Length @ Torque 0.893 in, Wind Direction Left Hand